Czytanie 13 minut Wyświetlenia 224 Opublikowany
Lojalność wobec tradycji z przeszłości jest nadal silna, co niewątpliwie znajduje odzwierciedlenie w wystroju wnętrz. Jeśli jednak prawie wszyscy słyszeli o stylu klasycznym, znacznie mniej wiadomo o tradycyjnym stylu we wnętrzu. Nie jest to jednak powód, aby odmawiać sobie przyjemności tworzenia eleganckiej i godnej szacunku atmosfery w swoim domu. Dzięki temu kierunkowi podstawowe techniki zdobienia wcale nie będą wydawać się skomplikowane.
Jaki jest tradycyjny styl we wnętrzu?
Uważa się, że tradycyjny styl inspirowany był europejskimi wnętrzami XVIII i XIX wieku, kiedy w domach zamożnych mieszkańców królowała klasyka. Jednak już wtedy klasyczne rozwiązania straciły swój rzucający się w oczy luksus i wyraźną pretensjonalność, zachowując to, co najcenniejsze – wdzięk, elegancję, wygodę i niesamowite poczucie nienaruszalności paleniska w połączeniu z najlepszymi przykładami sztuki klasycznej.
Styl ostatecznie ukształtował się i zyskał uznanie na początku XX wieku, a dziś projektanci zapewniają, że można go nazwać wiecznym. Przeżył epokę genialnego, nieco ekstrawaganckiego Art Deco, ekstrawagancji eklektyzmu, kolorowej, ale lakonicznej nowoczesności z połowy stulecia i uroczego sentymentalizmu vintage. Nawet w ostatnich dziesięcioleciach, kiedy loft, minimalizm i skandi rywalizują o przywództwo, można śmiało powiedzieć, że większość ludzi w Europie i Stanach Zjednoczonych dorastała w tradycyjnych domach ze zrównoważonymi wnętrzami, przytulnymi indywidualnymi elementami wystroju i atmosferą domowego ciepła, która wydaje się trwać wiecznie.
Podstawowe zasady i kluczowe elementy
Dziś termin „styl tradycyjny” jest powszechnie rozumiany jako złożony system decyzyjny charakterystyczny dla epoki XVIII i XIX wieku. Oczywiście już wtedy pojawiły się pewne detale i techniki zdobnicze. Niemniej jednak wszystkie idealnie wpasowują się w te same klasyczne schematy i niczym elementy układanki tworzyły przytulny, elegancki obraz stabilnego i przewidywalnego dobrobytu rodziny.
Chociaż współczesne życie dokonuje własnych (należy zauważyć, bardzo dyskretnych) dostosowań do tradycyjnego stylu, jego zasady pozostają niewzruszone przez wiele dziesięcioleci. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.
- Idealne połączenie. Tradycyjny styl jest niezwykle wrażliwy na eklektyzm i chwytliwe, odważne detale. Idealnie wszystko powinno być ze sobą idealnie połączone – dekoracje, dodatki, lampy, tekstylia. Powtarzające się wzory na dywanie i zasłonach czy zasłonach i tapicerce to jeden z kluczowych elementów. Brzmi zbyt „tradycyjnie”? Poczucie spokoju i bezpieczeństwa jest tego warte.
- Starannie przemyślany układ i wyposażenie. Podstawą tradycyjnego stylu jest spokojna, uporządkowana przestrzeń, w której wszystko jest na swoim miejscu, nie przeszkadza, a jednocześnie jest pod ręką w razie potrzeby.
- Symetria. Równowagę przestrzeni zapewnia również symetria, jaką zapewniają sparowane akcesoria – sofy, fotele, krzesła tapicerowane, komody, witryny czy lampy. Zapewniają bardzo porządek lub pozwalają zwrócić uwagę na konkretny szczegół, gdy znajdują się obok lub po obu jego stronach. Przykładem takiego detalu jest wykwintny stolik kawowy lub kominek.
- Staranne studium detali i projektów. Podobnie jak jego „przodek” – styl klasyczny, tak i styl tradycyjny wyraźnie skłania się ku filigranowej pracy stolarskiej i to w dużych ilościach. W takich wnętrzach można zobaczyć rzeźbione gzymsy i gzymsy, kasetonowe sufity, ozdobne płyciny i falbany, a to wszystko razem, co nie wydaje się zbyteczne.
Kolory i nadruki
Generalnie we wnętrzach tradycyjnych można zauważyć dwie kluczowe palety – jasną i ciemną. W pierwszym przypadku wiodąca rola będzie należeć do stonowanych białych, beżowych, kremowych, brzoskwiniowych lub jasnoszarych odcieni; w drugim – odcienie błękitu, brązu i tzw. klejnotów, czyli rubinu, burgunda, szafiru, szmaragdu, połączone z wykwintnym złotym wykończeniem.
W każdym razie wszystkie odcienie są bardzo ciepłe i, jak mówią, przyziemne, a złotobrązowe odcienie drewna i mebli z pewnością będą obecne w każdym otoczeniu. Również dzisiaj w tradycyjnych schematach kolorystycznych coraz częściej można zobaczyć pistacje, blady i zakurzony błękit, jasną słoneczną żółć, szałwię i miętę, a także ciepłego i lekko zalotnego łososia.
Warto też zwrócić uwagę na oczywiste zamiłowanie do tradycyjnego stylu do tzw. klasycznych wzorów. Można użyć wzorów barokowych, motywów kwiatowych, chinoiserie, arabesek, paisley, adamaszku, pasków charakterystycznych dla stylu empirowego. Dozwolone jest użycie więcej niż jednego wydruku, ale pożądane jest zatrzymanie się na maksymalnie trzech. I jeszcze jedno: im bliżej elementów z nadrukami (poduszki, obicia sofy, zasłony, dywan itp.), tym bardziej powinny być podobne wzory.
materiały
Podstawowa aranżacja wnętrz w stylu tradycyjnym jest bardzo podobna do klasycznej, więc jedyną trudnością będzie znalezienie odpowiednich materiałów, które nie są zbyt tanie. Wszystko jest niezwykle proste, ale najpierw najważniejsze.
Ściany
Opcje dekoracji ścian do tradycyjnych wnętrz są tak różnorodne, że być może będziesz musiał się nad tym zastanawiać. Z reguły są pomalowane, wykończone boazerią lub tapetą. Zakres możliwości tego ostatniego jest imponujący. Są tam barokowe ozdoby, empirowe paski, arabeski, a nawet tapety trompe l’oeil, które są trójwymiarowymi obrazami romantycznych krajobrazów.
Ponadto istnieje wiele elementów konstrukcyjnych w dekoracji ścian w tradycyjnym stylu – lakoniczne fałszywe kolumny, listwy przypodłogowe, listwy, które harmonijnie odbijają się od stiukowych sufitów.
Sufit
Sufity w tradycyjnych domach nie są tak efektowne i bogato zdobione jak w klasycznych. Wyglądają jednak nie mniej elegancko. Możesz użyć kasetonów, gniazd, sztukaterii – bardziej eleganckich i zwięzłych. W niektórych przypadkach wielu wybiera zwykłe bielone sufity lub dekoruje je drewnianymi belkami.
Posadzka
Najlepszą posadzką do pomieszczeń w tradycyjnym stylu jest oczywiście stary, dobry parkiet drewniany. Możesz wybrać dowolny styl desek, od desek tarasowych, desek ukośnych i jodełkowych po taśmy, jodełkę i bardziej skomplikowane wzory. Jeśli chodzi o płytki i gresy porcelanowe, jest o czym rozmawiać.
Luksusowa klasyka to wielkoformatowe płytki, w tym o fakturze marmuru i onyksu, a także tzw. dywany ceramiczne, które nie są typowe dla stylu Tradycyjnego z wygodą i życzliwością bez przepychu i pretensjonalności. Płytki w takim wnętrzu bardziej pasują do kuchni i łazienki, ale jeśli nadal chcesz wkomponować to podejście do przedpokoju lub salonu, wybierz matowe płytki porcelanowe o naturalnej fakturze drewna.
Meble
Wyposażenie tradycyjnych pokoi jest tak samo godne podziwu jak dekoracja klasycznych domów. Jest jednak znacznie więcej komfortu, a znacznie mniej powagi i pompatyczności. Króluje tu drewno o głęboko nasyconych tonach – brązowe i ciemnoczerwone fotele, stoły i krzesła z misternie zakrzywionymi nogami, przytulne…