9 minut 597

Wykorzystanie sufitu, „piątej ściany” jako powierzchni dekoracyjnej, może nadać pomieszczeniu koloru i dramatyzmu. Pomysły na dekorację sufitu dają możliwości poszerzenia kreatywności poza cztery ściany.

Nasz wybór najlepszych pomysłów obejmuje przyciągające wzrok ściany akcentujące i piękne pomysły na malowanie, które będą pasować do różnych stylów wnętrz. Zawarliśmy również mnóstwo pomocnych wskazówek dotyczących projektowania wnętrz.

Tak więc, niezależnie od tego, czy Twój sufit jest wysoki czy niski, istnieje odpowiednia opcja. Dodatkowo, oczywiście, wzięliśmy pod uwagę szeroką gamę stylów, preferencji kolorystycznych i budżetów, i jak zawsze istnieją pomysły na dekorację sufitu, które można wykonać szybko – bez konieczności pełnego remontu.

Opcje wykończenia sufitu w mieszkaniu

Czy sufity mogą być „dojrzałe” do nowego dekoracyjnego otworu? Tak myśli wielu projektantów. Sufit daje nieograniczone możliwości kreatywności i powinien być traktowany z taką samą starannością, jak każda inna ściana w Twoim domu.

Pomaluj sufit na ten sam kolor co reszta pokoju

Sufity to świetny sposób, aby dodać jeszcze więcej zainteresowania i sprawić, że przestrzeń stanie się przytulniejsza. Zbyt często się o nich zapomina, ale należy wziąć pod uwagę ich potencjał. Zastosowanie wyrazistych kolorów i pomysłów na malowanie sufitów pomogło w rozbudowie ścian w tej jadalni.

Tapeta na suficie

Sufity są okazją do odważnego pomysłu na tapetę i poszerzenia go. W tym przypadku oznacza to prostowanie ściany i sufitu za pomocą kontrastowego papieru w paski. Aby osiągnąć ten efekt, warto skontaktować się z doświadczonym dekoratorem, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Zrób specjalny sufit

Ta kuchnia Beaty Heuman, wykorzystująca głównie biel do ścian i szafek kuchennych, pozwala wyeksponować detale. W szczególności lśni tutaj szklany sufit – dosłownie podnosząc pomieszczenie i dodając zainteresowania poprzez odbicia, a także poczucie większej przestrzeni.

Dodaj rustykalnego akcentu za pomocą drewnianych desek

Klientka Cathy McCrum chciała odtworzyć zielone paryskie sufity pierwszego i ukochanego mieszkania swoich klientów, więc odnalazła kilka odzyskanych drewnianych podłóg, które zostały zainstalowane przez Crafted Cabinetry, a następnie pomalowane przez Little Greene na Harley Green.

Wybierz indywidualną opcję

Projektant wnętrz Elnaz Namaki wybrał do tego biura i okazjonalnej sypialni całkowicie zindywidualizowaną kolorystykę sztukaterii, współpracując z mistrzem sztukatorstwa. Sufit został pokryty na rogach wykonanymi na zamówienie szablonami paisley wokół reflektorów.

Stwórz funkcjonalny i piękny sufit

Chociaż ten sufit w łazience jest uderzający, jego konstrukcja jest nie tylko funkcjonalna, ale także stylowa. Zgodnie z praktyką projektową Collett-Zarzyckiego: „Stworzyliśmy siatkę narożników ze stali nierdzewnej, na których znajdują się opalizujące panele akrylowe, które ukrywają za nimi oświetlenie łazienki”.

Wyróżnij cechy architektoniczne

W tym salonie Salvesen Graham szary odcień sufitu i gzymsu dodaje wyrazistości i jest wyrafinowanym wyborem, który schlebia formalnemu salonowi. Pastele, biele i kremy często działają dobrze – zacznij blado i zwiększaj intensywność koloru, aż znajdziesz odpowiednią równowagę.

drewniana okładzina sufitowa

Materiały w tej przestronnej sypialni przypominają chatę w lesie, ale eleganckie wykończenia dodają warstwy miejskiego blasku. Poszycie sufitu z drewna, zwłaszcza przy tak wyszukanych wykończeniach, wymaga starannego planowania. Po zatwierdzeniu wyboru drewna i gotowego projektu – użyto tutaj długich desek, aby zwrócić uwagę na sufit i nieco różnią się one w drewnie od odsłoniętych krokwi – doświadczony stolarz lub cieśla będzie musiał przygotować istniejący sufit.

Drewno musi być również poddane obróbce, aby je chronić i zachować dobry wygląd. Wymaga cierpliwości, czasu i budżetu, ale jak widać, będzie gotowy, aby dać przyjemność życia.

Narysuj wymyślną scenę

„Ta łazienka została zaprojektowana z myślą o młodszych członkach rodziny, dlatego zdecydowaliśmy się na odważne kolory i zabawne podejście” — mówi Jane Landino ze studia projektowego Taylor Howes. Nad stojakiem na zdjęcia zawiesiła ciemniejszą tapetę, dziwaczny wybór, który przypomina pływające chmury.

Oddaj hołd oryginalnym „kościom” domu

Linie i krzyże na tym białym suficie do salonu ujawniają piękno jego struktury i architektury oraz tworzą żywy kontrast ze spokojną przestrzenią poniżej.

W starszych domach warto zbadać oryginalne „kości” domu, choć ważne jest, aby zastanowić się, w jakim stanie mogą znajdować się sufity, jeśli je wyeksponujesz. Zastosowanie białej farby mogło pomóc ukryć niedoskonałości, a także stworzyć bardziej miękki efekt, który wtapia się w pomieszczenie poniżej.

Chociaż możliwe są ekscytujące odkrycia, najlepiej jest uważać na właściwości z epoki, ponieważ proces ten może zająć dużo czasu i pieniędzy. Wymiana starych sufitów to bardzo brudna sprawa i może być potrzebna profesjonalna pomoc, aby naprawić wszelkie uszkodzenia.

Bądź kreatywny z kolorem

W tym rodzinnym salonie jasne ściany i linie drewna na suficie, nawiązujące do naturalnego dywanu na podłodze, tworzą wizualną kanapkę z lodami. Trzy ciemniejsze elementy – podłoga, sofa w salonie, sufit – kierują wzrok w stronę połączenia sztuki na ścianie z tyłu.

Stwórz intensywny kontrast

Ta francuska kuchnia jest zarówno nowoczesna, jak i tradycyjna, łącząc wyrafinowane linie i autentyczną paryską sztukaterię Haussmanna. „Ciemnożółty sufit tworzy intensywny kontrast z prostymi meblami i białymi ścianami, uzyskanymi dzięki wielu warstwom tego samego odcienia”, mówi założyciel Argile Jean-Frédéric Nothombe.

Poproś artystę, aby narysował efektowny projekt

„Wyzwaniem było wypełnienie domu beztroskim pomysłem na kolory w jadalni” — mówi Scott Maddux z Maddux Creative. Bez zachęcającego sufitu ta jadalnia byłaby skromną przestrzenią wypełnioną bardzo pożądanymi meblami z XX wieku, ale bez elementu zabawy i zaskoczenia.

Inspiracją była kolekcja sztuki klienta z XX wieku, zwłaszcza prace brytyjskiego artysty Bena Nicholsona i francuskiego dmuchacza szkła Louisa Barilliera. Obydwa mają wyraźne podejście do geometrii, która jest eksplorowana w suficie i szklanych drzwiach, co znajduje odzwierciedlenie we współczesnej oprawie świetlnej Joanny Grawunder. Scott zlecił artystce Isabelle Day wykonanie żmudnego malowania.

Przeczytaj także:

Co można zawiesić na suficie?