6 minut 1,3 tys.

Według ekspertów branżowych to najważniejsze trendy w ogrodnictwie i projektowaniu ogrodów na 2022 rok. Idealny na duże i małe podwórka.

Nasze coroczne podsumowanie trendów ogrodniczych już się zakończyło, a rok 2022 już wygląda niesamowicie. Nie ma nic lepszego, co pozwoli nam przetrwać długą zimę, niż myślenie o wiośnie i lecie, kiedy nasze zewnętrzne przestrzenie mieszkalne są w pełnym rozkwicie ze wspaniałymi roślinami i ludźmi, z którymi można cieszyć się przestrzenią.

W 2022 roku nasze ogrody staną się żywymi, naturalnymi przestrzeniami, które dzielimy z dziką przyrodą. Są to mali (czasem mali), ale ważni gracze w walce ze skutkami zmian klimatycznych, a ukłon w stronę ich siedliska w ramach naszego własnego podejścia do życia na świeżym powietrzu jest tym, co wydarzy się w tym roku.

Projekt ogrodu 2022

Oczywiście piękne wzory i wspaniałe rośliny są nadal głównym elementem tegorocznych pomysłów na ogród. Ekologiczny i piękny – najmodniejszy rodzaj ogrodu – podejrzewamy nie tylko w 2022 roku.

Projektowanie ogrodów pod kątem zmian klimatycznych

Jeśli trendy ogrodnicze na 2022 rok można podsumować jednym słowem, to jest to zrównoważony rozwój. Zrównoważony ogród może oznaczać wiele rzeczy. Może to być ogród dzikiej przyrody, który tworzy własny, kwitnący ekosystem, pomagając zapylaczom, jeżom i płazom. Zrównoważony ogród w coraz większym stopniu uwzględnia i dostosowuje się do zmieniającego się klimatu.

Jeśli jest tylko jedna zmiana, którą trzeba wprowadzić w Twoim ogrodzie w 2022 roku, jest to włączenie elementów ogrodu deszczowego do projektu ogrodu. Może to obejmować coś tak prostego, jak ponowne obsadzenie podmokłych obszarów roślinami lubiącymi wilgoć, lub możesz wybrać większy remont, który obejmuje zbiornik na wodę i ulepszony drenaż.

Slow life i powolne lądowanie

To pięknie łączy się z drugim co do wielkości trendem ogrodniczym 2022 roku, slow life. Marcus Ailes, dyrektor ds. ogrodnictwa w firmie Dobbies z Wielkiej Brytanii, opisuje ten trend jako „uczuciowy motyw, który inspiruje nas do poświęcenia czasu i docenienia otaczającego nas świata”. Stonowane odcienie i kolory, które zmieniają się wraz ze światłem, odzwierciedlają przypływy i odpływy otaczającej nas natury”.

Ten rodzaj ogrodnictwa polega na czerpaniu radości z obserwowania wzrostu roślin i podziwiania, jak łapią światło o różnych porach dnia. Zioła są idealnymi roślinami dla tego trendu, a Marcus zaleca sadzenie Stipa tenuissima, Carex „Frosted Curls” i Carex „Prairie Fire” w ramach „tego wyciszonego motywu”.

żywe ściany

Jeśli zawsze zastanawiałeś się, jak stworzyć żywą ścianę, w tym roku w końcu warto spróbować. O wiele bardziej naturalny wygląd niż solidne ogrodzenia, żywe ściany są zgodne z aktualnymi trendami podwórkowymi, które w pełni wykorzystują dostępną przestrzeń dla roślin, w tym pionową przestrzeń w ogrodzie.

A jeśli masz już płot lub płot ogrodowy, w tym roku możesz go pokryć różami pnącymi lub zakamuflować drzewami i krzewami.

Miejskie ogrody zen

Japońskie pomysły na ogród nigdy nie wyszły z mody, ale w tym roku ogród zen zostanie zaktualizowany, aby był bardziej nowoczesny i kanciasty. Ogrody zen tradycyjnie mają miękkie, bujne formy, ale w 2022 r. można spodziewać się, że miękkie nasadzenia będą pięknie kontrastować z surowym krajobrazem.

ogrody balkonowe

Czy jest balkon lub taras? W tym roku warto zastanowić się nad stworzeniem balkonowego ogrodu. Podczas gdy pomysły na małe balkony tradycyjnie skupiają się bardziej na meblach, wprowadzenie nawet kilku donic błyskawicznie ożywi tę malutką miejską przestrzeń. Nie potrzebujesz wielu doniczek ani szerokiej gamy roślin – po prostu wypełnij róg rynnami i wykonaj warstwowy wzór z kwiatami i wiecznie zielonymi roślinami.

Nowoczesny styl rustykalny

Ogrody przydomowe są zwykle postrzegane jako działalność na wsi, ale w tym roku ten tradycyjny styl ogrodniczy wkracza na podwórka miejskie i podmiejskie. Marcus wyjaśnia, że ​​gatunek ten służy do „hodowania nowych i niezwykłych pokarmów i roślin w naszych ogrodach, aby stworzyć dziką, rustykalną atmosferę”.

Nie potrzebujesz dużo miejsca, aby odtworzyć romantyczny ogród wiejski na świeżym powietrzu – wystarczy, że będziesz sprytny w wyborze roślin.

Sadzenie tropikalnego ogrodu

Tropikalne wzory nasadzeń są popularne od ponad roku, ale tegoroczne nasadzenia tropikalne są bardziej wyrafinowane niż zeszłoroczna bonanza palmowa. Pomyśl o egzotycznych kwitnących winoroślach, tropikalnych bambusach i subtropikalnych zimozielonych. Tropikalne ogrody 2022 to nie tyle naśladowanie wakacyjnego krajobrazu, co odkrywanie rzadkich i egzotycznych roślin.

Zadaszone i otwarte podwórka

Jest to bardzo odmienne od trendu pomieszczeń zewnętrznych, w których patia i patia zostały przekształcone w salony. Chociaż przestrzenie zewnętrzne nigdzie się nie wybierają, spodziewamy się, że 2022 powróci do idei stworzenia jednej, nieprzerwanej przestrzeni. między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Celem jest otwarcie pomieszczenia na światło i świeże powietrze z zewnątrz, a nie tworzenie iluzji pomieszczenia z zewnątrz.

Zmienione pokoje ogrodowe

Pokój ogrodowy to zawsze luksus, a dla tych z nas, którzy obecnie pracują głównie w domu, jest nieocenioną okazją do stworzenia pewnego rodzaju separacji między naszym domem a pracą – lub treningiem – życiem. Proponujemy pomysły na aranżację ogrodu w ogrodzie w 2022 roku, w tym domową siłownię i domowe biuro.

Schematy sadzenia białego ogrodu

Białe Ogrody wciąż tu będą w 2022 roku, ale będą trochę inne niż w zeszłym roku. Pomyśl o delikatnych, całkowicie białych siedziskach zamiast białych meblach i pomalowanych pokładach. Biel z naturalnymi akcentami to trend tego roku. To mniej intensywny wygląd niż w zeszłym roku i tym lepiej.

Małe ogrody z elementami wodnymi

W tym roku – trzecim podczas pandemii – chodzi o to, aby docenić jakąkolwiek przestrzeń, jaką mamy i jak najbardziej ją wypełnić roślinami. W 2022 r. innowacyjne pomysły na małe ogrody są szeroko wprowadzane do głównego nurtu projektowania ogrodów, z dominującym wyglądem minimalistycznych projektów strukturalnych i gęstych wzorów nasadzeń.

Co ciekawe, nawet najmniejsze ogrody będą miały elementy wodne w 2022 r. i będą wyglądać jak małe naturalne oczka wodne, a nie betonowe lub kamienne elementy wodne, do których przywykliśmy w poprzednich latach. Spodziewaj się zobaczyć lilie wodne nawet na najmniejszym podwórku.

Pikniki nocy letniej

Całoroczne użytkowanie ogrodu jest jednym z oczywistych trendów w ogrodnictwie po pandemii, ale spodziewamy się, że ogrody będą również używane przez całą dobę, a wieczorne imprezy ogrodowe stają się coraz bardziej popularne. Imponujące pomysły na oświetlenie ogrodu odegrają kluczową rolę w przekształceniu podwórek w magiczne nocne przestrzenie.

Zdjęcie: www.realhomes.com.

UlubionyŁadowanieDodaj do zakładek