18 minut 870

Wybór zasłon do sypialni nie jest łatwym zadaniem. A tym bardziej, gdy w 2022 roku pojawi się możliwość zakupu modnych zasłon do sypialni. Przede wszystkim trudność polega na tym, że muszą łączyć estetykę i wysoką funkcjonalność, gdyż implikują codzienne użytkowanie i harmonię we wnętrzu. Obecność w sypialni narzut, poduszek i wykładzin podłogowych (przynajmniej dywanika nocnego) zwiększa wymagania dotyczące cech koloru i tekstury.

Modne zasłony w sypialni 2022: nowoczesne trendy w dekoracji okien w sypialni

Zmiana kanonów mody to nie tylko kwestia pojawienia się nowych form. W dużej mierze jest to spowodowane poprawą, chęcią praktyczności, przewartościowaniem wartości, w tym estetycznych. Nawet klasyczny styl wnętrza nie będzie ciekawy bez nowoczesnych detali.

Głównym punktem wpływającym na cechy konstrukcyjne nowoczesnych okien w pomieszczeniach jest tendencja do ich zwiększania. Okna w sypialni nie są wyjątkiem. Otwory okienne o dużej powierzchni przeszklenia dają dużo naturalnego światła, którego nie da się całkowicie zastąpić żadnymi sztucznymi lampami oświetleniowymi. Również w sypialni, czyli od sufitu do podłogi, często montuje się panoramiczne okna.

Praktyczność, estetyka i naturalność to główne cechy, które należy wziąć pod uwagę w nowoczesnym projektowaniu okien z zasłonami.

Projekt wnętrza sypialni polega na stworzeniu intymnej atmosfery i prywatności w pomieszczeniu. Dlatego zasłony są ważnym elementem. Ich wymiary, wyznaczane przez nowoczesne parametry okien, dobierane są z uwzględnieniem niektórych cech wnętrza. Niezależnie od projektu zasłony w sypialni muszą spełniać następujące wymagania:

 • Nie skupiaj się na sobie. Zasłony nie powinny być pojedynczym jasnym elementem, wymagane jest, aby były w harmonii z innymi detalami wnętrza.
 • Nie przeciążaj pokoju tekstyliami. Jeśli zasłony są szerokie, lepiej zastosować cienkie i miękkie tkaniny, które po złożeniu nie będą wyróżniać się w ciężkich magazynach.
 • Zawierają znaczną ilość włókien naturalnych w składzie materiału. Sztuczne płótno obniża koszt wnętrza.
 • Praktyczność, estetyka i naturalność – główne cechy, które należy wziąć pod uwagę w nowoczesnym projektowaniu okien z zasłonami.
Modele do klasycznego wnętrza wyróżniają się wyrafinowaniem, pięknem linii i obecnością elementów dekoracyjnych.

Zasłony do sypialni urządzone w różnych stylach

Wybór stylu to manifestacja gustu, możliwość łączenia treści wewnętrznych z warunkami zewnętrznymi. Nawet w ramach jednego kierunku konieczne jest nie ślepe podążanie za jego zasadami, ale próba realizacji osobistych preferencji. To właśnie zasłony mogą stać się narzędziem, dzięki któremu można doprowadzić wnętrze do pożądanego stanu. Zdjęcia trendów w projektowaniu zasłon do sypialni zamieszczone w Internecie wyraźnie pokazują, jak można ożywić pokój za pomocą płócien lub odwrotnie, stłumić kolor dekoracji pokoju spokojnymi odcieniami zasłon okiennych.

Cechy konstrukcyjne zasłon zależą od decyzji stylistycznej. Modele do klasycznego wnętrza wyróżniają się wyrafinowaniem, pięknem linii i obecnością elementów dekoracyjnych. Do produkcji takich zasłon zaleca się stosowanie kolorów, które znajdują się już we wnętrzu.

W stylu prowansalskim projekt powinien być skromny, a kolory dyskretne.

W stylu prowansalskim produkty wybierane są z lekkich tkanin. Projekt powinien być skromny, kolory dyskretne. Naturalne fałdy, romans, zwiewność są typowe dla dekoracji okien w tym stylu.

Zasłony we wnętrzu kraju sugerują obecność wzoru i często dość dużego (wybór zależy od wielkości pomieszczenia – duży wzór nie nadaje się do małej sypialni). Lekkie, naturalne tkaniny. Ciekawym dodatkiem mogą stać się falbanki, falbany, haczyki.

Zasłony do sypialni w nowoczesnym stylu nowoczesnym i high-tech wyróżniają się funkcjonalnością, prostotą kroju i powściągliwością. Ciekawą opcją są modele, które posiadają solidne płótno i ten sam kolor co ściany, będąc wizualnie ich kontynuacją.

Pomocna rada! Jeśli chcesz ozdobić nowoczesne okno kolorowymi zasłonami, powinieneś użyć tkaniny z geometrycznym wzorem. Inne opcje są kategorycznie nie do przyjęcia dla tego typu wnętrza.

Istnieją specjalne wymagania dotyczące projektowania okien w stylu loft: maksymalna koncentracja na funkcjonalności, minimalna wyrazistość wnętrza, lekkie, lekkie tkaniny, które nie powodują zmarszczek.

Różne rodzaje zasłon w sypialni: zdjęcia wnętrz

Cechy układu pomieszczeń i zastosowany styl projektowania wymagają czasami starannego doboru nie tylko odcieni i wystroju, ale także ogólnie modeli zasłon. Wielkość okien, ich lokalizacja, specyfika funkcjonowania zasłon do sypialni w dużej mierze decydują o wyborze rodzaju produktów. Asortyment modeli jest bardzo szeroki. Najpopularniejsze nowoczesne opcje to:

 1. Francuskie zasłony. Nadają się zarówno do małych otworów okiennych, jak i do okien panoramicznych. Wykonane są z miękkich, prześwitujących, gładkich lub nieokreślonych tkanin. Za pomocą pętelek i pionowych sznurków tkanina jest ściągnięta w miękkie zaokrąglone fałdy.
 2. Zasłony austriackie. Polecany przez projektantów do małych, a co najważniejsze wąskich okien. Są one również gromadzone w poziomych magazynach miękkich, ale tylko w dolnej części. Płótno może być gładkie lub kolorowe, ale nie barwione, najbardziej odpowiednia jest średnia gęstość.
 3. rzymskie zasłony. W sypialni urządzonej z naciskiem na minimalizm i praktyczność będą harmonijne i wygodne. Tkanina jest najlepiej gęsta, wykonana z naturalnych nici. Płótno składane jest w dużych, rozłożonych naprzemiennie magazynach.
 4. japońskie zasłony. Składają się z prostych płócien z gęstej tkaniny, często o gładkiej powierzchni i mogą być kolorowe lub gładkie. Główną cechą jest sztywny pasek u dołu, który zapobiega powstawaniu zmarszczek. Zasłony rozsuwają się, a nie otwierają, bardziej jak ekran.
 5. Rolety. Idealny do małych okien, pokochają go minimaliści. Gruba tkanina nawinięta jest na wałek. W takich zasłonach poziom otwarcia można łatwo ustalić.
 6. klasyczne zasłony. Najpopularniejsza opcja. Modele składają się z dwóch tkanin, które otwierają się w różnych kierunkach. Istnieje wiele różnych pomysłów na klasyczne zasłony do sypialni, które można zastosować do prawie każdego stylu wystroju.

Pomocna rada! Wybierając model zasłony, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość tkaniny. Jeśli płótno po praniu straci swój kształt, estetyka projektu okna znacznie się zmieni.

Główne sposoby mocowania zasłon do sypialni

Ważnym punktem, który przyczynia się do wygodnego użytkowania zasłon w sypialni i zwiększa ich ogólny poziom dekoracyjności, jest zapinanie. Nierówne magazyny, zwisające części, konieczność ciągnięcia, przesuwania płótna, przy dodatkowym wysiłku, przyczyniają się do obniżenia poziomu komfortu i estetyki. Zasłony można przymocować do gzymsu na kilka sposobów. Rozważ najczęściej używane metody montażu.

 • Z…