10 minut 8,3 tys.

Drzewo pieniędzy, Pachira aquatica, jest popularną rośliną doniczkową o atrakcyjnych baldaszkowatych liściach i łagodnej naturze. Często sprzedawany jest z plecionym pniem. W tym artykule przyjrzymy się pielęgnacji drzewka pieniędzy w domu.

Pachira aquatica ma wiele nazw: kasztan wodny, orzech gwinei, kasztan gwinejski, drzewo spożywcze, orzeszki ziemne, kasztan malabarski, meksykańskie drzewo szczęścia, roślina dolarowa i orzech saba. Należy do rodziny Malvaceae i jest tropikalnym, wiecznie zielonym drzewem pochodzącym z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie może dorastać do 20 m wysokości i wytwarza jadalne orzechy. Pomimo swojego wilgotnego, rodzimego środowiska, nie potrzebuje dużo podlewania – może magazynować wodę u podstawy spuchniętych łodyg.

Zgodnie z chińską sztuką feng shui, dobrze umieszczone drzewko pieniędzy przynosi dobrobyt – szczęście jest uważane za pień, a pięcioramienne liście również są uważane za szczęśliwe. Dlatego drzewka pieniędzy są często wręczane jako prezent na ślub lub parapetówkę. Pleciony pień nie jest cechą naturalną – w szkółkach elastyczne młode łodygi młodych roślin są splecione razem, zanim zaczną zdrewniać.

Drzewo pieniędzy

Drzewo pieniędzy – opieka domowa

Rośliny te lubią umiarkowanie wilgotne pomieszczenie i obfite, ale rzadkie podlewanie. Podlewaj rośliny, aż woda wypłynie z otworów drenażowych, a następnie pozwól im wyschnąć między podlewaniami. Jeśli twój dom jest zbyt suchy, możesz zwiększyć wilgotność, umieszczając garnek na spodku wypełnionym kamykami. Trzymaj spodek pełen wody, a parowanie zwiększy wilgotność w pomieszczeniu.

Oświetlenie

Drzewka pieniędzy powinny być umieszczane w miejscu o średnim lub jasnym oświetleniu pośrednim, więc wybierz dobre, jasne miejsce w domu, w którym drzewo nie będzie wystawione na zbyt dużo światła słonecznego. Idealnie będzie to kilka metrów od okna.

Aby pomóc roślinie rosnąć w zrównoważony sposób, zaleca się regularne obracanie, aby każda strona otrzymywała taką samą ilość światła. Ale przesuwanie drzewa po domu to zły pomysł. Drzewka pieniędzy nie tolerują częstego ruchu, ponieważ wolą pozostać w tym samym miejscu w domu. W przypadkach, w których naprawdę musisz się poruszyć, kilka liści może odpaść, gdy się dostosuje.

Jeśli nie możesz zapewnić wystarczającej ilości naturalnego światła, drzewo może przystosować się do słabego i fluorescencyjnego oświetlenia. Można jednak również użyć światła do uprawy.

Zachowaj ostrożność, zostawiając drzewo pieniędzy zbyt długo na słońcu, ponieważ może przypalić jego liście.

Chociaż roślina potrzebuje stałego światła, aby generować energię do wzrostu, bezpośrednie światło słoneczne jest zbyt ostre. Najlepiej umieścić go w miejscu częściowo zacienionym, gdzie światło słoneczne nie jest zbyt intensywne.

Jak podlewać drzewo pieniędzy?

Podlewanie jest ważnym aspektem pielęgnacji drzewka pieniędzy i ważne jest, aby uzyskać odpowiedni poziom.

Drzewka pieniędzy są bardzo wyrozumiałe, jeśli chodzi o wodę – uwielbiają dobrze namoczyć, ale należy pozwolić, aby gleba wyschła między podlewaniami i nie zostawiać jej w stojącej wodzie.

Drzewka pieniędzy nie wymagają intensywnego podlewania zimą, ale wiosną i latem możesz potrzebować cotygodniowego podlewania.

Rośliny doniczkowe są zawsze najlepiej podlewane w razie potrzeby, zamiast polegać na harmonogramie podlewania. Wciśnij palec w ziemię aż po kostki i poczuj, jak jest sucha.

Drzewka pieniędzy preferują obfite, ale rzadkie podlewanie. Poczekaj, aż co najmniej 50 procent objętości gleby wyschnie i powoli dodawaj wodę, aż będzie swobodnie przepływać przez otwór spustowy. Gdy woda dotrze do dna doniczki, usuń nadmiar wody ze spodka, aby zapobiec gniciu korzeni.

Wilgotność

Drzewka pieniędzy wolą wilgoć, dlatego umieszczanie ich w łazience jest popularną opcją. Istnieją jednak inne sposoby na zwiększenie poziomu wilgotności. Spróbuj użyć tacki z kamykami lub umieść w pobliżu nawilżacz. Może to być szczególnie ważne w suchych miesiącach zimowych.

Jeśli chodzi o zalecaną temperaturę pokojową, drzewka pieniędzy będą się rozwijać w temperaturze 18-27°C.

nawozy

Karmić raz w miesiącu wiosną i latem, kiedy wypuszcza nowe liście. Zimą nie trzeba nawozić. Upewnij się, że gleba jest wilgotna przed nawożeniem. Można nawozić np. pokarmem do roślin domowych – uniwersalnym nawozem do roślin domowych, już gotowym do użycia. Najłatwiejsze w użyciu są nawozy płynne lub rozpuszczalne w wodzie, zwłaszcza do mniejszych doniczek.

Gleba

Wybierz piaszczystą, torfową glebę. Upewnij się, że twój garnek dobrze spływa. Nie używaj doniczki, która jest znacznie większa niż bryła korzeniowa, ponieważ może pomieścić znacznie więcej wody niż potrzebuje drzewo pieniędzy, co ostatecznie prowadzi do zgnilizny korzeni. Spróbuj wymieszać trochę torfu i piasku lub perlitu z mieszanką doniczkową, aby szybko przesiąkać gleba. Drzewka pieniędzy powinny być przesadzane nie częściej niż raz na 2-3 lata.

przycinanie

Podobnie jak większość roślin doniczkowych, drzewka pieniędzy również wymagają regularnego przycinania. Najpierw musisz uważać na martwe, uszkodzone lub zamierające liście i przycinać je. Najlepszym sposobem na to jest użycie czystych, ostrych nożyczek lub sekatorów. Pamiętaj, aby wcierać je między nacięcia i ciąć tuż za węzłem.

Możesz również przyciąć je do określonego kształtu, jeśli chcesz – rośliny drzewka pieniędzy mają tradycyjnie zaokrąglony wierzchołek, ale możesz też pozwolić swojej roślinie zrobić swoje i po prostu przyciąć problematyczne części, aby zachęcić do nowego wzrostu. Możesz również przyciąć swoją roślinę, aby była mała, jeśli chcesz, ponieważ rośliny drzewka pieniędzy mogą rosnąć dość wysoko. Według Garden.org mogą dorastać do 9 metrów wysokości w swoim naturalnym środowisku.

Jak kwitnie drzewo pieniędzy

Drzewka pieniędzy na zewnątrz dają wyraźnie efektowne kwiaty i owoce. Kwiaty są żółtawobiałe, z mocno wygiętymi płatkami, w pełni odsłaniającymi grube skupiska pręcików z czerwonymi końcami, długości od 3 do 4 cali. Kwiaty zostały zastąpione strąkami nasion w kształcie piłki nożnej, które mogą osiągnąć 12 cali długości i są wypełnione jadalnymi orzechami, które smakują jak orzeszki ziemne.

Podobnie jak wszystkie rośliny kwitnące, drzewka pieniędzy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby kwitnąć, ale to nie światło lub brak światła powoduje, że te rośliny doniczkowe zawodzą. Na zewnątrz dość łatwo wytwarzają kwiaty, jeśli są zaspokojone ich podstawowe potrzeby i są zapylane. Na wolności drzewa pieniędzy są zapylane w nocy przez nietoperze. Ponieważ jest to mało prawdopodobne w pomieszczeniach, rośliny doniczkowe drzewek pieniędzy uprawiane jako rośliny doniczkowe zwykle nie wytwarzają kwiatów.

Jak przesadzić drzewo pieniędzy

Drzewo pieniędzy podąża za…